Path 2

Ingos Dargužytės grafikos paroda „Linovaizdžiai“

Balandis 8 d., 10:00

alt

APIE PARODOS AUTORĘ:
Dailininkė – grafikė Inga Dargužytė g. 1974 Anykščiuose. 1997 Šiaulių Universitete baigė dailės ir darbų specialybę, 1999 metais - VDA (Vilniaus dailės akademija) grafikos magistrantūrą pas profesorių Mikalojų Povilą Vilutį. Nuo 2000 metų Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Nuo 2002 metų koordinuoja įvairias parodas ir rengia meno projektus Lietuvoje, užsienyje, yra jų dalyvė. Dirbo Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykloje (dabar Jūratės Stauskaitės mokykla). Šiuo metu dėsto Vilniaus kolegijoje spalvotyrą, kompoziciją, tapybą, veda kūrybinius užsiėmimus vaikams.
Apsilankiusi kūrybinėse stažuotėse Danijoje (2003), Suomijoje (2005, 2006, 2011), Islandijoje (2005, 2007), Švedijoje (2004, 2008), Norvegijoje (2006), Ispanijoje (2009), Armėnijoje (2010), Škotijoje (2003, 2006, 2009). Surengė 30 personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje.
Aktyviai dalyvauja Lietuvos ir užsienio kūrybinėse erdvėse: eksponavusi savo kūrinius grupinėse parodose Lenkijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Graikijoje, Argentinoje, Japonijoje, Belgijoje, Italijoje, Turkijoje, Skandinavijos šalyse ir Jungtinėje Karalystėje.

PARODA „LINOVAIZDŽIAI“ DRUSKININKUOSE:
Menininkė ypač domisi gamta, peizažu. Įvairių aplankytų šalių gamtos motyvai ir jų ypatumai tampa pagrindine jos grafikos lakštų idėja. Kūryboje dominuoja linoraižinio technika kuriami abstraktūs ir minimalistiniai vaizdai. Sausos adatos, monotipijos, polimero technikas menininkė taip pat įtaigiai naudoja savo darbuose.
Parodoje Druskininkuose eksponuojami autorės kūrinių ciklai maždaug nuo 2007 metų. Juose persipina anksčiau aplankytų šalių motyvai, gamtovaizdžiai, gamtos formos ir elementai. Beje, gamtos linija išlieka ir 2019, 2022 metų cikluose.
Mėgiamiausia ir pagrindinė grafikės technika - linoraižinys, tačiau linoleumo klišę grafikė spaudžia ne tik iškiliąja, bet ir giliaspaude spauda. Tad tie patys raižinių piešiniai rezultate virsta netiražuojamais atspaudais. Spaudžiant giliąja spauda, kai dažai įtrinami į išraižytų linijų griovelius, yra sudėtinga atkartoti rankos judesį ir tokiu pačiu principu įtrinti pirmines pasirinktas spalvas. Atspaudų koloritas keičiasi, tačiau išlieka organiškai gamtiškas, žemiškas.
Autorės emociniai gyvenimo etapai atsispindi jos įvairiapusėje kūryboje:

  • Ciklas „Orbitos“ (2007) - abstrakčios kalbos grafikos darbų ciklas, inspiruotas Islandijos gamtos, virtusios mitu šiandienos globalizuoto peizažo suvokime (matyme). Autorės suformuoti peizažo vaizdiniai lino raižinio ir monotipijos technikomis interpretuoja minimalistinį išgrynintą kalbėjimą. Kaip ir kiti Ingos Dargužytės grafikos darbai, pasitelkiamas fragmentas, maža kūrybinio kosmoso detalė, išauginama iki plačios būties sąvokos. Suformuojama universali peizažinio suvokimo idėja artima ir islando ir lietuvio mąstymui artima forma. Ji pasireiškia išgryninta linija, autentiška, net archaizuota simbolių kalba – atpažįstami ornamentai ir struktūros - svastikų, apskritimų, ovalų pavidalai, susiję ir su mūsų liaudies architektūros, tekstilės plastinių elementų raiška. Neatsisakoma ir medžiagos autentiškų pėdsakų, būdingų tekstūrų, lino raižymo precizikos, monotipijos atsitiktinumų. Atsisakant vaizdo efektų, pasirenkamas linijų srautų, pluoštų, sklandančių spalvintų toninių atspalvių gradacijose.
  • Ciklas „Patiekalai“, (2019) – nerimo sindromo išgyvenimai – giliosios spaudos būdu atspausti, bet išraižyti linoraižinio technika darbai. Juose vaizduojami įvairūs nuodingi ir psichotropiniai augalai. Šio sumanymo mintis buvo patiekti „patiekalus“ kaip meno kūrinius ir eksponuoti juos ant stalo (nuotrauka pridėta). Kurdama tyrinėta augalo struktūrą, detalės, bet darbo eigoje keičiama jo forma bei modeliuojama savaip. Kūriniuose neišvysite realistiškai perpiešto augalo, o įžvelgsite keistus darinius ar kompozicines dėmes. 
  • Ciklas „Karta“, (2022) nykstančios gimtinės nostalgija išryškėja linoleumo klišėse. Tai spalvotas linoraižinių ciklas, skirtas prisiminti ir atgaivinti esamų ir buvusių vietovių istoriją Anykščių rajone, gimtinėje. Tai – abstraktus pasakojimas apie Gečionių, Grūdeliškio, Narkiškio ir aplinkinių kaimų vizualius pokyčius. Daug metų fiksuoti apylinkių vaizdai persikelia į linoraižinių ciklą, kuris interpretuoja tikrovišką peizažą.
  • Karo baimės – 2023 metų ciklo linoraižiniuose dominuoja juodai balti grafiniai deriniai jungiami su kraujo spalva – raudona. Trijų spalvų dėlionė atskleidžia dabartinės realybės išgyvenimų dramą. 

Visuose grafikės atspauduose alsuoja linija, kuri rankos judesio vedama sukuria užuominas į išsmulkintas grafines kompozicijas.

Ingos Dargužytės grafika įvertinta ir skatinta reikšmingais apdovanojimais:

2023 – Mobilumo stipendija kultūros ir meno kūrėjui
2021, 2019 – Individuali valstybės stipendija meno ir kultūros kūrėjams 
2014, 2009 – Individuali valstybės stipendija meno ir kultūros kūrėjams
2011 – Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinės mobilumo programos stipendija (Nordic Culture Point). Suomija.
2010, 2006 – Step Beyond Mobility programa. Nyderlandai.
2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 – Sleipnir stipendija. Šiaurės Ministrų Tarybos biuras Lietuvoje.
2004 – Paskatinamoji premija. 6-oji tarptautinė mažųjų formų trienalė. Vilnius. Lietuva.
2002 – I prizas parodoje „Estampas 2002“. Vilnius. Lietuva.
IV prizas už miniatiūras. Floreano muziejus. Rumunija.
2001 – II premija parodoje „Estampas 2001“. Vilnius. Lietuva.

Paroda veiks iki gegužės 8 d. 
Lankymas nemokamas
Kviečiame užsukti!

Svarbi informacija

Trukmė: iki gegužės 8 d.
Kaina: nemokama